Patine.pl

Buty YANKO – przegląd kopyt

Buty YANKO już są dostępne w Polsce! Zapoznaj się z ofertą sklepu patine.pl

yanko

KRÓTKO O MARCE
Od 1890 roku kolejne pokolenia ręcznie wytwarzają wyjątkowe buty YANKO zgodnie z tradycyjnymi prawidłami rzemiosła.

Obuwie YANKO powstaje w tradycyjnym procesie rzemieślniczym na bazie rozległej wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. YANKO to jedne z najlepszych na świecie butów szytych metodą „Goodyear”, których jakość doceniana jest wśród miłośników wysokiej jakości obuwia pod każdą szerokością geograficzną.

Każdy etap produkcji poddawany jest ścisłej kontroli jakości, co pozwala na stworzenie wyjątkowego produktu, który zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Wybierając YANKO, masz gwarancję komfortu, trwałości oraz jakości, nad którą pracują najbardziej doświadczeni rzemieślnicy na Majorce w HISZPANII. YANKO to swoista filozofia dążenia do doskonałości, wedle której klasyczne buty od pokoleń tworzone są z tą samą pasją.

0023

2D, a 3D
Poszczególne elementy, z których powstaje obuwie są płaskie (dwuwymiarowe), natomiast sam but, jak i stopa to już formy przestrzenne. Kopyto jest narzędziem, które pozwala projekt z papieru i płaskiego stołu przenieść w przestrzeń. Pozwala na stworzenie bryły buta i jego finalnego kształtu.

0110

KOPYTA
W bieżącej publikacji skupimy się na przeglądzie modeli YANKO w oparciu o kopyta na jakich zostały wykonane.  To od kopyta właśnie zależy ostateczny kształt danego modelu butów. Kopyto szewskie to istny model przestrzenny stopy ludzkiej wykonany z drewna lub tworzywa. Projektując ostateczny kształt danego modelu obuwia, rzemieślnik lub producent najpierw wykonuje kopyto, na którym dany model będzie się opierał. To kopyto determinuje kształt buta – to czy noski będą bardziej zaokrąglone, wydłużone, w jakich miejscach będą optymalne punkty podparcia, zdobienia cholewki, czy łączenia skóry …

04

Wykrojone poszczególne elementy cholewki, po zszyciu zakłada się na przygotowane wcześniej kopyto, na którym dopracowywane są detale. Najlepsze pracownie mają w swoich zasobach tysiące kopyt, na których opiera się kolejne kolekcje.

0238

PIĘKNE KOPYTO
Po naciągnięciu cholewki na kopyto, projekt zaczyna przypominać buta. Miłośnicy wysokiej jakości obuwia od lat patrząc na dobre buty podziwiają „piękne kopyta”, co nie zawsze zrozumiałe jest dla laików w temacie. „Piękne kopyto”, to nic innego jak wyjątkowy, optymalny, spełniający oczekiwania, ładny kształt buta. W eleganckim obuwiu klasycznym za najładniejsze kształty uchodzą stosunkowo smukłe, wytaliowane kopyta, przypominające nieco sportowe samochody najlepszych marek.

01

KOPYTO, A STOPA
Nie dajmy się jednak ponieść. Kopyto, model buta należy dobrać pod kątem indywidualnych preferencji i własnej stopy. Nie zawsze smukłe, wytaliowane kopyto będzie dobrze leżało. Jeżeli posiadasz nieco szerszą stopę, wyższe podbicie … nie wciskaj się na siłę w najwęższe kopyta, bo na Twoich nogach te piękne, delikatne buty wcale nie będą prezentowały się godnie, a komfort użytkowania będzie sprawą co najmniej wątpliwą. W takim przypadki szukaj szerszych kopyt i kształtów, które mimo nieco mniej korzystnych wymiarów będą prezentowały się równie dobrze na Twoich stopach, a przede wszystkim zapewnią komfort w trakcie eksploatacji. Nie ma nic gorszego niż niewygodne buty!

03

F-G-H (szerokości kopyt)
F (najwęższe) – najsmuklejsze, piękne i optymalne. Te kopyta będą prezentowały się najkorzystniej, o ile Twoje stopy również należą do tych węższych i smuklejszych niż standard.

G (średnie) – to pewien standard. Średnia szerokość, która pasuje większości europejskich użytkowników. Kopyta, które produkowane są najczęściej i które niemal zawsze prezentują się dobrze.

H (szerokie) – kopyta na najszersze stopy i wyjątkowo wysokie podbicia. Produkowane najrzadziej. Nie każdy model butów dobrze wygląda przy tak szerokich parametrach, dlatego też producenci ograniczają często produkcję kopyt w szerokości H do konkretnych modeli.

post-17-0-96484800-1384875864

WYMIARY KOPYT, ICH KSZTAŁTY I ROZMIARY „UK”
W obuwiu klasycznym praktykuje się podawanie wymiarów zewnętrznych. Mierzenie wnętrza buta często mija się z celem, gdyż w zależności od kształtu kopyta, punktów podparcia oraz indywidualnych preferencji, palce nie zawsze muszą/powinny dochodzić do końca cholewki. Biorąc różne zmienne pod uwagę okazuje się często, że 2 osoby z tą samą długością stopy, po przymiarce wybierają różne rozmiary (nawet w tym samym modelu).

Wychodząc jednak na przeciw oczekiwaniom naszych Klientów, na bazie statystyk, stworzyliśmy poglądowy schemat, który może nieco ułatwić dokonanie wyboru rozmiarowego (nie będzie jednak sprawdzał się w 100%):

 • UK 6: 25 – 25,5 cm (długość stopy)
 • UK 6,5: 25,5 – 26 cm
 • UK 7: 26 – 26,5 cm
 • UK 7,5: 26,5 – 27cm
 • UK 8: 27 – 27,5 cm
 • UK 8,5: 27,5 – 28 cm
 • UK 9: 28 – 28,5 cm
 • UK 9,5: 28,5 – 29 cm
 • UK 10: 29 – 29,5 cm
 • UK 10,5: 29,5 – 30 cm
 • UK 11: 30 – 30,5 cm
 • UK 11,5: 30,5 – 31 cm
 • UK 12: 31 – 31,5 cm

stopa

POMIAR STOPY, A WYMIARY Z TABELI ROZMIAROWEJ
Tabela rozmiarowa to kolejne poglądowe narzędzie pomocnicze, które wspiera przy wyborze rozmiaru UK. W tabelach podane są wymiary zewnętrzne w milimetrach (mm). Pomiar stopy (sposób przedstawiony na rysunku) może dodatkowo pomóc w optymalnym doborze rozmiaru.

PORÓWNANIE KOPYT YANKO NA PRZYKŁADZIE ROZMIARU UK8
Wymiary wg. Tabeli rozmiarowej najpopularniejszych kopyt  z bieżącej kolekcji (wymiary zewnętrzne obuwia):

 • Kopyto 915 F rozmiar UK8: 240,00 / 287,77 mm (width/long – obwód/długość)
 • Kopyto 948 G rozmiar UK8: 247,50 / 292,77 mm
 • Kopyto 950 G rozmiar UK8: 247,50 / 287,77 mm *
 • Kopyto 960 G rozmiar UK8: 247,50 / 288,77 mm *
 • Kopyto 961 G rozmiar UK8: 247,50 / 296,77 mm
 • Kopyto 962 G rozmiar UK8: 247,50 / 295,77 mm

*Modele standardowo dostępne w szerokości G, ale z możliwością indywidualnego zamówienia węższej wersji F

 

 MODELE YANKO, A KOPYTA
Kopyto 915 – modele z bieżącej kolekcji

915_yanko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto 962 – modele z bieżącej kolekcji

962_yanko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto 961 – modele z bieżącej kolekcji

961_yanko_ok

Kopyto 948 – modele z bieżącej kolekcji

948_yanko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopyto 960 – modele z bieżącej kolekcji

960_yanko

Każdy z prezentowanych modeli można na indywidualne zamówienie pozyskać w innych kolorach i z innych rodzajów skór. Ponadto jest jeszcze kilka mniej popularnych kopyt oraz modeli dostępnych w opcji „na zamówienie” … ale o tym może innym razem :)

 • Sedlak

  Kompletnie! Bardzo przydatny artykuł. Gdybym wcześniej miał okazję się z nim zapoznać, nie wymieniałbym minimalnie źle dobranego rozmiaru :) Wymiana jednak bardzo sprawna i błyskawiczna wìęc jest pełne zadowolenie i już wiem, że mój rozmiar to 8.
  Pozdrawiam
  Nowy Yanko-Fan :)

 • Krystian

  Pouczające. Piękne kopyta :) Bez wyjątku. Widziałem fotki i mniej więcej wiem jak powstają takie buty. Ale jak powstaje kopyto?

 • deer

  Było już o skórach i kopytach. Może coś o podeszwach? Pozdrawiam

  • patineZ

   Dziękujemy za sugestię – dopisana do listy tematów :)

 • Kerry

  Kopyto 915 pasuje mi idealnie, ale na szerokie stopy lub wysokie podbicia może nie spasować.

  • Na większość polskich stóp pasują najbardziej uniwersalne kopyta w szerokości G. Kopyto 915 jest przepiękne, smukłe, ale wysokie podbicia lub szersze stopy tu faktycznie mogą nie wejść.

 • Orzech

  Yanko są juź na nogach. Jestem zaskoczony jakością wykonania, skórą i komfortem. Całe biuro zazdrości ;)

  • Anka Kotanka

   Zazdrość uzasadniona ;)

 • tola

  Faktycznie robią wrażenie. Oby jak najwięcej takich butów u naszych facetów.

 • Zbyszek

  Na pierwszym zdjeciu na „przewijaku”, jakie to są modele i kolory butów? Chodzi mi konkretnie o dwa środkowe.

  Zgaduję, że lewy to jest 448 Cuero, ale ten drugi (ciemniejszy)? 545 Cambridge Cuero? Na tym zdjeciu nosek wydaje się być zaokrąglony, a na zdjęciach samego modelu nosek jest bardziej „ścięty”.

 • Czapla

  Kupiłem Yanko 558, to moje pierwsze porządne buty. Nie da się w kilku słowach opisać uczucia, jakie daje założenie butów idealnie przylegających do stopy, tak jak by była to druga skóra. Nie spodziewałem się, że moje oxfordy będą aż tak wygodne. Teraz już wiem na pewno, że nie kupię więcej zwykłych butów z galerii handlowej, teraz już zawsze będę chciał czuć się wyjątkowo. Zbieram na trzewiki Yanko :)

  • Czapla

   Edit: zbieram jeszcze na 448… :)

Piszemy o najlepszych markach

Yanko Saphir Saphir Patine Yanko elco germany Hanger Project