Patine.pl

Jak dbać o portfel?

W związku z obecnością portfeli EXOXE w naszej ofercie i Waszymi pytaniami o ich pielęgnację, o odpowiedź poprosiliśmy Twórcę marki! Wpis gościnny człowieka, który o skórach (nie tylko egzotycznych) wie niemal wszystko!

exoxe2Pytanie tytułowe może się wydawać dziwne. Dbać? Ja dbam o buty, ale o portfel? Może w sensie kontrolowania budżetu?

No właśnie, jak z tym jest? Zapewne różnie. Prawdopodobnie nikt nie prowadzi badań odnoszących się do pielęgnacji butów, tym bardziej portfeli. W przyszłości można pokusić się o przeprowadzenie ankiety wśród czytelników blogów. Tymczasem nie pozostaje nic innego oprócz obserwacji.

exoxe4Buty na stopach widać. Są czyste, wypastowane lub zaniedbane, brudne. Portfel nie jest eksponowany tak bezpośrednio jak buty, jest rzeczą bardziej osobistą. Dlatego dbajmy o niego chociażby dla własnej przyjemności! Ale uwaga moi drodzy – dalsza część felietonu odnosi się do pielęgnacji portfeli skórzanych. Zapraszam zatem posiadających takowe. A z resztą, nieposiadających także :)

exoxe10Przy okazji podzielę się z Wami przygodą, która wiele mnie nauczyła i miała wkład w powstanie marki EXOXE. Wiele lat temu kupiłem męski portfel bardzo znanej w Polsce marki oferującej głównie damskie torebki. Byłem wówczas nieświadomym zagrożeń konsumentem. Ponieważ portfel był drogi, z ówczesnej perspektywy, nie był portfelem pierwszego wyboru, na co dzień. Cieszyłem się nim okazjonalnie, chuchałem, dmuchałem – wiecie jak to jest z nowymi gadżetami. Po jakimś czasie do kompletu dokupiłem, też odpowiednio „kosztowną” i z tej samej skóry, torbę weekendową. Raz się żyje! Niestety moją radość zgasiły dwie niezależne wizyty, u szewca i kaletnika. Obaj rzemieślnicy stwierdzili unisono, przy 99% pewności, że moja torba nie jest ze skóry! Jak to? Nie dałem im wiary. Przecież przy cenie torby 1000+ jest to niemożliwe! A jednak. Po głębszym dochodzeniu, również przy udziale kolegów z Multirenowacji, okazało się, że to za co zapłaciłem jest skórą, ale tylko w myśl paragrafów ustawy! Normalny człowiek nie uznałby dwoiny ze sztucznym licem za skórę. Dwoiny powlekanej, czyli dolnej warstwy skóry, pozostałej po odcięciu górnej warstwy z licem, pokrytej cieniutką warstwą poliuretanu. Innymi słowy zostałem wrobiony w tzw. bycast, czyli jeden z materiałów, którego użycie w prawdziwym kaletnictwie jest uważane za przestępstwo. Bez mała odpowiednik poliestrowej koszuli!. Prawo obowiązuje i skórzany odpad po pokryciu warstwą plastiku o odpowiednich parametrach staje się „skórą”. Sprzedawcy w sklepach często nie wiedzą o takim stanie rzeczy i nieświadomie dezinformują klienta.

exoxe5Wracając do portfeli. Prawdziwa pielęgnacja i radość z używania tylko z portfela z naturalnej, licowej skóry. Dbanie o portfel jest mniej oczywiste niż dbanie o buty. Ale tu i tam mamy do czynienia ze skórą. Co więcej, z portfelem mamy bezpośredni kontakt, wyjmując go kilka razy w ciągu dnia. Portfel brudzi się z czasem od dotykania dłońmi oraz od banknotów przechodzących z rąk do rąk, poprzez nasz portfel. Dlatego poświęćmy, raz na kwartał, kilka minut na konserwowanie portfela kremami do skór (nigdy pastą!). Najłatwiej konserwuje się i czyści portfele posiadające wszystkie narażone na zabrudzenia elementy, kiedy są one wykonane ze skóry. Mam na myśli nie tylko wewnętrzną cześć portfela, ale również głębiej ukryte podszewki bilonówki i przestrzeni na banknoty. Portfele ze skórzanymi podszewkami czyści się o wiele łatwiej. Są też bardziej trwałe i eleganckie. Nie bez przyczyny skórzane podszewki stosowane są w portfelach z najwyższej półki.

exoxe11Dbając o portfel pamiętajmy o zasadzie znanej z pielęgnacji butów, że przemoczoną nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności skórę suszymy z temperaturze pokojowej, nigdy na kaloryferze! Nie przeładowujemy portfela zawartością ponad normę. Skóra, co prawda jest elastyczna i można w jednej przegrodzie (z czasem) zmieścić dwie karty kredytowe, ale należy zachować rozsądek. Inaczej nasz portfel stanie się wielorybem! Pamiętajmy również o tym, aby nie nosić portfela w towarzystwie ostrych, kanciastych przedmiotów (np. z kluczami w aktówce). Maskowanie rys na portfelu – możliwe w przypadku butów tzw. szpachlami – jest niewykonalne. Jeszcze gorzej, jeżeli skóra, z której wykonano portfel była w garbarni malowana powierzchniowo – wówczas widzimy na licu skóry jasną rysę. Możemy się wówczas wspomagać jedynie dedykowanymi farbami do skór.

exoxe6Jak zawsze – lepsza jest prewencja niż działania ratunkowe.

Jest jeszcze jedna zasada ze świata butów, którą z powodzeniem stosuję i polecam: używajmy na zmianę kilku portfeli (np. sezonowo), a odkładany na półkę wcześniej konserwujmy kremem i dajmy mu odpocząć.

Z życzeniami trafnych wyborów i przyjemności z użytkowania portfeli,

Damian Kot
exoxe.pl

exoxe1Od siebie gorąco polecamy portfele i spinki EXOXE (doskonałe prezenty na każdą okazję – wielokrotnie potwierdzone)! Dodać warto, że w exoxe.pl poza portfelami, kupić można LEGALNIE egzotyczne skóry!

exoxe8

 Marka EXOXE powstała z pasji do skór egzotycznych. Naszym celem jest oferowanie ekskluzywnych akcesoriów, będących uzupełnieniem eleganckiego wizerunku, takich jak portfele i spinki do mankietów.Krótkie serie oraz pojedyncze egzemplarze są naszą specjalnością. Z myślą o Was sprowadzamy skóry z najlepszych garbarni, o utrwalonej renomie. Cały czas poszukujemy nowości odpowiadając na Wasze potrzeby. EXOXE to miejsce, w którym kunszt kaletników i jubilerów tworzących dla naszej marki jest ceniony przez osoby poszukujące unikatowych dodatków.
Odkryj EXOXE dla siebie!
 • Radek Osman

  Kupiłem 8 miesięcy temu portfel za 499 zł … po jakimś czasie lakier PU zaczął odchodzić płatami … normalnie plastik, a miała być skóra !!! Dziękuję za ten wpis. Wiem gdzie kupię portfel dla siebie i prezent dla dziewczyny. Ten biały gdzie dostanę?

  • Damian Kot

   Panie Radosławie, ten jasny portfel jest z polerowanej skóry płaszczki – zapraszam na exoxe.pl – pozdrawiam! Damian

  • Rest

   Polerowanie zmienia coś we właściwościach skóry, czy to tylko proces mający na celu wydobycie połysku? Cielęce skóry polerowane chyba nie są najlapszym wyborem przy butach – ponoć nie oddychają, brzydko się łamią. W zasadzie przy portfelach nie ma to znaczenia, alem ciekaw na czym polega ten proces przy płaszczce. Poleruje się z użyciem wosków czy lakiery idą w ruch?

  • Damian Kot

   w przypadku skóry płaszczki polerowanie całkiem zmienia jej wygląd, Niepolerowana skóra ma łuski o nazwijmy to „grudkowatej” strukturze, jak na spinkach poniżej:

   http://www.exoxe.pl/stingray-natural-silver-cufflinks.html

   natomiast skóra wypolerowana kompletnie inaczej wygląda, jest płaska.

   http://www.exoxe.pl/polished-stingray-silver-cufflinks.html

   Skóra jest polerowana maszynowo, ale odbywa się to na etapie procesu produkcji w garbarni. Prawdopodobnie jest piaskowana, ale to już tajemnica garbarni :)

 • Arni

  No dobra. Fajne te portfele i jestem pewien, że to lepsza inwestycja niż czasem nawet droższe marki z sieciówek. Ale :
  1. Jakim kremem konkretnie pielęgnować te cielęce pozycje, a jakim te z płaszczki czy rekina … chyba nawet pytona z exoxe gdzieś widziałem.
  2. Jest szansa na portfele 2-3 kolorowe w ofercie, czy tylko jednolite?
  3. Można zlecić szycie portfela MTO – model z oferty, ale właśnie w wybranych przez klienta kolorach? Jeżeli tak, to ile dopłacam do ceny regularnej i jaki jest czas realizacji?

  Zgadzam się, że może to być dobry przent, a kilka okazji już … zaraz :)

  • Damian Kot

   witam!
   ad 1 – do portfeli skórzanych polecamy Delicat Cream, Creme Universelle, dodatkowo do egzotyków Reptan
   ad 2 – tak, mamy dwukolorowe w planach, a nawet 3-kolorowe, biorąc pod uwagę, że podszewka skórzana może być też w innym kolorze :)
   ad 3 – od przyszłego roku zaoferujemy MTO modeli z oferty, w pierwszej kolejności egzotyki. Ceny wówczas będą indywidualnie ustalane.

  • Krzysztof Włodkowski

   Damian, rządzisz z tymi portfelami:) życzę Ci jak najlepiej i trochę zazdroszczę że robisz coś co obaj Daniele z Multirenowacji – pracujecie z czymś co jest dla Was przyjemne i jednocześnie czerpiecie z tego zysk:)
   pozdrawiam
   Krzysiek_W

 • dokładnie tak, o portfel też trzeba dbać – miło wyciąga się ‚nowy’ = zadbany portfel :)

 • Ati

  Panie Damianie, piękne portfele. Jednak na przekór tematyce wpisu powiem, że to spinki do mankietów mnie urzekły.

  Pozdrawiam.

  • Damian Kot

   Zapraszam zatem. Dodam, że mamy w ofercie na zamówienie również spinki z kamieni półszlachetnych, np. lapis-lazuli (zdjęcie przykładowych jest na naszym profilu FB), ametyst, labradoryt. Do stałej oferty wprowadzimy niebawem lapis-lazuli w różnych kształtach.

  • Zamawiałem już ze 2-3 razy spinki z lapis-lazuli na prezenty i muszę dodać, że żadna fotka nie odda wrażenia, jaki robią na żywo … osobiście mocno polecam :)

 • softshell

  Witam. Damianie, dziękuję za to zdanie: „Jest jeszcze jedna zasada ze świata butów, którą z powodzeniem stosuję i polecam: używajmy na zmianę kilku portfeli (np. sezonowo), a odkładany na półkę wcześniej konserwujmy kremem i dajmy mu odpocząć.” Niby proste a jednak tak rzadko stosowane. Pozdrawiam serdecznie.

  • Damian Kot

   witam,
   to bardzo praktyczna i rozsądna zasada. Kobiety mają łatwiej z uzasadnieniem takiego podejścia, natomiast mężczyźni w Polsce są chyba jeszcze zbyt konserwatywni.

  • softshell

   Zgadzam się. Teraz widzę, że powinienem mieć jeszcze ze 2 portfele i piszę to całkowicie serio.

 • Julka Z Krosna

  Po otrzymanej wczesniej poradzie używam Delicate Cream Saphir do portfeli i pasków, a Creme Universelle do torebek i muszę przyznać, że warto. Skóry utrzymują miękkość, elastyczność i naturalny odcień o wiele dłużej niż przedtem. Z tych portfeli z wpisu brakuje mi typowo damskich. To oferta skierowana tylko do panów? Może warto przytulić i panie ;)

  • Damian Kot

   Oczywiście Pani Julko – mamy na uwadze również kobiety. Portfel damski jeszcze w tym miesiącu trafi do oferty.

 • Rest

  A jak dla mnie to te gładkie, proste bez zbędnych ozdobników są najlepsze. Dobrej jakości skóra i szew gwarantują, że przetrwają do kolejnego pokolenia. Od czasu do czadu krem, a będzie pamiatka dla prawnuków. Spinki ciekawe. Czy będzie w sklepie exoxe wybór spinek z różnych kamieni?

  • Damian Kot

   witam, tak w sklepie będą docelowo spinki również z kamieni, Oprócz lapis-lazuli prawdopodobnie labradoryt i ametyst

 • river

  Mam pytania:
  1.Mam portfel, gdzie warstwa zewnętrzna opisana jest na stronie producenta:
  „smooth English Bridle Leather”
  czy Creme Universelle nadaje się do pielęgnacji tego typu skóry?

  Po wewnętrznej stronie mam skórę węża, ona chyba nie wymaga pielęgnacji.

  2.W internecie widziałem portfel ze skóry węża czy orientujecie się czy to wytrzymały materiał na portfel?
  Zastanawiam się nad zleceniem wykonania takiego portfela…

 • river

  Faktura skór użytych do portfeli, card holdera zaskakuje. Gdyby na zdjęciach pojawiły się opisy co do rodzaju użytych skór…

  • Właściwie wszystkie portfele z fotek powinny być dostępne i najlepiej opisane tu:
   http://www.exoxe.pl – polecamy kontakt z Damianem. On o swoich skórach potrafi opowiadać godzinami :)

 • Cichy

  Mam pytanie: czy laicy w temacie skór są w stanie odróżnić prawdziwą skórę od wymienionego wyżej materiału „bycast”? Czy są jakieś widoczne na pierwszy rzut oka lub w dotyku różnice pomiędzy wyrobami? Dobrze byłoby wiedzieć przed kolejnymi zakupami tego typu :)
  Pozdrawiam
  Adam

  • Skóry naturalne pachną skórą, mają zupełnie inny, miękki „chwyt”, często jest niedoskonała (blizny, zagięcia), od wewnętrznej strony posiadają meszkowatą strukturę (zamsz) … Bycast wykończony poliuretanem bardziej kojarzy się z plastikiem niż skórą.

 • Pawel

  Tak jak ktoś napisał, czekamy na damskie portfele! Mam nadzieję, że przed świętami będzie ich na stronie więcej niż jeden, bo muszę wybrać odpowiedni dla dziewczyny.;)

 • Konrad Wyszyński

  Nigdy nie myślałem o tym, aby szczególnie dbać o swój portfel, „przecież to tylko portfel”. Po przeczytaniu Pańskiego wpisu szybko spojrzałem na swój skórzany gadżet i z przykrością muszę stwierdzić, że jest strasznie zaniedbany… Nie jest stary, a mógłby wyglądać znacznie lepiej. Teraz czeka mnie przy nim trochę pracy, a za Pańską radą zaczynam też rozważać kupno dodatkowych portfeli na zmianę ;)

Piszemy o najlepszych markach

Yanko Saphir Saphir Patine Yanko elco germany Hanger Project