Patine.pl

Przygotuj swoje buty na sezon jesienno – zimowy

Podeszwa
Na przełomie sierpnia i września zazwyczaj kupujemy lub wyciągamy z szafki buty jesienno-zimowe. Jeżeli są to dobrej jakości buty eleganckie / biznesowe / klasyczne do czynienia mamy z reguły z trzewikami (boots) lub przeróżnymi odmianami oxfordów lub derby z podzelowaną, częściowo gumową lub całkowicie gumową podeszwą.

yanko_podeszwy

Generalnie zwolenników skórzanych spodów jest pewnie równie wielu jak i pozostałych opcji. Jednak w sezonie jesienno-zimowym zdecydowanie większą popularnością cieszą się podeszwy typu YORK i OSLO. Są to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązania, kiedy mamy do czynienia z wilgocią, śniegiem, lodem i błotem. Skórzane spody na lekko zmrożonej powierzchni lub mokrych posadzkach bywają „zabójcze” i lepiej tego nie doświadczać (poślizg) ;)

Jeżeli jednak zdecydujemy się na eksploatację butów na skórzanej podeszwie, na sezon jesienno-zimowy warto ją czyścić, np. Mydłem Saphir, a następnie zabezpieczyć Dubbinem Saphir. Tłuszcz stosujemy z umiarem, by nadmiernie nie zmiękczyć kruponu. Minimalna dawka w zupełności wystarczy, gdyż produkt jest bardzo wydajny. Tak zabezpieczona podeszwa będzie mniej podatna na wilgoć.

Pielęgnacja spodów zelowanych, częściowo gumowych lub całkowicie gumowych ogranicza się właściwie do ich czyszczenia i kontroli stopnia zużycia.

Cholewka
Wysokiej jakości obuwie z dużym prawdopodobieństwem będzie wykonane z dobrej jakości skóry cielęcej, której porowatość i otwarta struktura sprawia, że jest to skóra stosunkowo delikatna i chłonna. Niezabezpieczona będzie podatna na wilgoć, przemoczenie, odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja tej skóry i przygotowanie jej na warunki atmosferyczne. Jakość tego surowca sprawia, że dobre buty użytkować można przez kilkadziesiąt lat, wymieniając jedynie co jakiś czas podeszwę.

saphir_00

Kompletny zestaw

 1. Saphir Dubbin – tłuszcz do skór (opcjonalnie)
  dubbin_saphirWybitnie odżywczy tłuszcz do skór zapewnia głębokie i dokładne natłuszczenie skóry. Zapobiega jej pękaniu, przesuszaniu, pozwala na utrzymanie miękkości oraz elastyczności, wzmacniając jednocześnie właściwości hydrofobowe obuwia. Produkt zawiera 15% naturalnych olejów zwierzęcych. Po aplikacji do pełnego wchłonięcia zaleca się odczekać nawet do 48h. Aplikować należy w przypadku mocno przesuszonych skór w celu ich regeneracji lub do skórzanych spodów. Ze względu na wysoką wydajność, aplikujemy minimalne ilości.
 2. Saphir Renomat – płyn do czyszczenia skór (opcjonalnie)
  saphir_01_renomatSilny, ale bezpieczny dla skór licowych płyn czyszczący, który skutecznie usuwa silikony, woski, żywice, nagromadzony brud i stare impregnaty z powierzchni skór. Płyn oczyszcza pory skóry, przygotowując ją do głębokiej regeneracji i odżywienia. Uwaga na silny, chemiczny zapach – stosować na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Przechowywać z dala od dzieci.

 3. Saphir Renovateur – renowator do skór licowych
  saphir_03_renovateur_cream

  Doskonała odżywka, która delikatnie czyści, ale przede wszystkim głęboko regeneruje i odżywia skórę. Produkt na bazie oleju z norek, który nie zawiera wosków. Jest optymalną bazą do aplikacji kremów i wosków.

 4. Saphir Pommadier Cream – odżywczy krem koloryzującysaphir_04_pommadier

  Najwyższej jakości krem do skór o wysokiej koncentracji substancji odżywczych, pigmentów i wosków. Odżywia, regeneruje odcień skóry, tworzy pierwszą warstwę ochronną na powierzchni obuwia. Zaleca się aplikację w 2-3 kolejnych warstwach.

 5. Saphir Pate de Luxe – pasta woskowasaphir_05_wosk

  Produkt stanowiący ostatni etap, zapewniający połysk oraz tworzący ostatnie woskowe warstwy ochronne dla skóry. Poza możliwością osiągnięcia wysokiego połysku, pasty woskowe wzmacniają właściwości wodoodporne skór i mają duży wpływ na wymiar estetyczny. W większości schematów pasta woskowa stanowi ostatni etap pielęgnacji obuwia.

Warto pamiętać

 • W większości przypadków dla butów ze skór licowych eksploatowanych w warunkach miejskich pielęgnacja ogranicza się do realizacji punktów 3-4-5.
 • RENOMATU używamy nie częściej niż 2-3 razy do roku, tylko w przypadkach silnych zabrudzeń lub konieczności usunięcia starych wosków i impregnatów.
 • DUBBIN znajduje zastosowanie przy mocno przesuszonych skórach, tracących elastyczność i wymagających wybitnego odżywienia lub do zabezpieczenia spodów skórzanych na sezon. Ewentualnie przy zaprawie tłuszczowej butów eksploatowanych w trudnych warunkach atmosferycznych.
 • Właściwości hydrofobowe skóry wyraźnie zwiększyć możesz aerozolem NANO PROTECTOR SAPHIR, skóra jednak po zastosowaniu straci połysk.
 • POMMADIER CREAM aplikujemy przede wszystkim na środkową, pracującą część cholewki (noski i pięty ewentualnie śladowo).
 • WOSK aplikujemy przede wszystkim na noski i pięty (środkowa część cholewki ewentualnie 1-2 cienkie warstwy).

saphir_cholewka_krem_noski_piety_wosk2
Zapoznaj się z SAPHIR’em

WAŻNE
Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.

Więcej na temat pielęgnacji:
http://pastadobutow.pl

Sklep on-line z pełną ofertą produktów SAPHIR i TARRAGO:
http://www.multirenowacja.pl

Zajrzyjcie do naszych Przyjaciół:
http://loevae.com

 • Tomasz

  Bardzo ciekawy wpis. Czy możemy liczyć na rozszerzenie tematu pielęgnacji o, np. informacje o szczotkach? Jakie są rodzaje, do czego służą (który typ produktu należy nimi aplikować) i jakie znaczenie ma grubość włosa. Może to przerost formy nad treścią? (widzę ze zdjęć, że korzystaliście z jednej szczotki).

  • Dziękujemy za sugestię. Odnotowana i być może podejmiemy temat w przyszłości :)

  • Tomasz

   (kod)? :-)

  • Chyba się udało … proszę odebrać e-mail :)

  • Tomasz

   Bardzo dziękuję :)

 • super, i o to chodzi, bardzo potrzebny wpis :)

 • Ati

  Mała literówka w zdaniu: „Pielęgnacja spodów zelowanych, częściowo gumowych lub całkowicie gumowych ogranicza się właściwie do ich czyszczenia o kontroli stopnia zużycia.” :) Świetny materiał. Korzystając z okazji, mam do Was 2 pytania. Jak bardzo istotne jest korzystanie z kremu koloryzującego? Dotychczas po czyszczeniu butów używałem tylko tłuszczu (raz na kilka mc-y) oraz pasty. Czy istnieje jakaś różnica przy nakładaniu preparatów bawełnianą szmatką, a szczotką?
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  • Dzięki za uwagę! Już poprawione :)
   Co do stosowania kremu (będę pisał konkretnie o Pommadier Cream Saphir) – to zupełnie inny produkt, niż Dubbin (tłuszcz) i wiele zależy od tego, jakie buty pielęgnujemy. Jeżeli są to buty w teren typu Outdoor / Trekking z licówki to moim zdaniem nie ma nic lepszego niż kilkufazowa zaprawa tłuszczowa. Jeżeli są to natomiast buty eleganckie na sezon jesienno zimowy to zazwyczaj Pommadier + Pasta woskowa im wystarczą. Pommadier poza właściwościami natłuszczającymi zawiera pigment, dzięki któremu możemy zregenerować kolor skóry lub nadać jej odpowiedniej głębi oraz kilka rodzajów wosków, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie. Dubbin w minimalnych ilościach (jest bardzo wydajny) do butów eleganckich polecam w kilku przypadkach :
   1. Skórzane spody
   2. Przesuszone, sztywne cholewki
   3. Trudne warunki, w których kombinacja Pommadier + Wosk wyda nam się niewystarczająca.

   *Podkreślam, że to moja ocena sytuacji i nie wszyscy się z nią zgadzają. Znam wielu, którzy tłuszczu używają o wiele częściej niż ja i sobie chwalą :) Każdy z nas z czasem dochodzi po prostu do własnych wniosków i optymalnych rozwiązań :)

 • NatPL

  Więcej takich wpisów :) Planuję właśnie zakup nowych butów na zimę – prawdopodobnie brązowych trzewików ze skóry licowej. Po raz pierwszy „zabezpieczę” buty na ten ciężki okres, nigdy wcześniej tego nie robiłem (wiem, błąd!). Czy aby na pewno powinienem się zatem, tak jak sugerujecie, ograniczyć do punktów 3-4-5, czy też przed pierwszym użyciem wykonać wszystkie 5 kroków? :)

  • Tak. Proponuję zacząć od 3-4-5, a jeżeli na zewnątrz będzie zaiste ekstremalnie i uznamy, że 3-4-5 to za mało, to przy okazji pierwszego poważniejszego czyszczenia, potraktować buty kompleksowo 1-2-3-4-5. Przy czym warto pamiętać, że Dubbin może przyciemnić odcień skóry – nie każdy lubi :)

   Wpis na temat pielęgnacji nowych butów:
   http://pastadobutow.pl/05_jak-zadbac-o-nowa-pare-butow.html

  • NatPL

   Dzięki za szybką odpowiedź :)

 • fan_bodrego_buta

  Dobry post. Wartościowe przypomnienie procesu pielęgnacji obuwia. Polecam każdemy.

 • Radek

  No to czas szykować buty na jesienne wieczory :)

 • Ewa Łyczko

  Bardzo ciekawy wpis, który może posłużyć do pielęgnacji damskich szpilek również

 • Piotr Ogiński

  Musicie mi oddać pieniądze za lekarza, bo szczęka mi opadła gdy po ciężkiej dla butów zimie odżyły. Przechodziłem całą zimę w butach, które nie zaznały żadnego preparatu i ich kondycja znacznie spadła. Ślady po soli, brak połysku no fuj po prostu. Zrobiłem zakupy u Was, natłuściłem, potraktowałem renowatorem, kremem oraz woskiem …po prostu bajka, buty lepsze od nowych ;)

  • O kurczę … dużo poszło na tego lekarza? Już rozbijamy skarbonkę ;)

 • Luki

  super poradnik! nie wiedziałem że dbanie o buty może byc interesujące. W rytuale pielęgnacji obuwia jest jakaś taka, hm……. dojrzałość ;)

 • Damian

  Dzięki za taki obszerny wpis, dobrze jest mieć wytłumaczone wszystko w jednym miejscu,

  Jak wygląda sprawa z dbaniem o podeszwy gumowe? Czy istnieją środki do ich konserwacji? Tutaj oczywiście ciężko mówić o przepuszczaniu wody, ale pozostaje kwestia przesuszania się gumy, utraty elastyczności czy szybsze zużycie.

  Przydałby się jeszcze analogiczny wpis o dbaniu o buty zamszowe.

  • Moim zdaniem z gumą, tak jak z oponami. Czyścić jedynie i chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.
   O zamszu na pewno będzie jeszcze na blogu i to nie raz :)

 • Darek

  Ja najpierw używam Renomatu, a dopiero potem nakładam warstwę dubbinu. Czy to błąd? Nigdy natomiast nie stosowałem Renowatora. Czy ma on jakieś inne działanie niż pommadier, dubbin i pasta? Warto go stosować dodatkowo, oprócz trzech wymienionych produktów?

  • Nie jest to błąd, ale warto pamiętać, że Renomat nie jest produktem do codziennej pielęgnacji lecz do gruntownego czyszczenia czy renowacji (używać 2-3 razy w roku). Dubbin+Renovateur+Pommadier to zdecydowanie za dużo – no chyba, że chodzi o buty trekkingowe, a nie eleganckie. Przy butach eleganckich przy gruntownym się ich zajęciu przed sezonem wystarczy w zupełności Renovateur+Pommadier+Wosk. Dubbin do spodów lub jeżeli uznamy, że jednak zależy nam na jeszcze większej hydrofobowości skóry, bo warunki są dość ekstremalne :) Tu więcej na temat poszczególnych produktów:
   http://pastadobutow.pl/01_przeglad-produktow-saphir.html

   Generalnie należy się zdecydować czego w danym momencie bardziej potrzebuje skóra.

  • Darek

   Tak, tak wiem, że Renomatu nie wolno nadużywać. Pisząc o Renomacie miałem na myśli właśnie gruntowne czyszczenie. Po prostu wcześniej pielęgnowanie butów ograniczało się u mnie do nałożenia pasty i wypolerowania. Dlatego też część butów musiałem wyczyścić od A do Z, łącznie z użyciem Renomatu.

  • Darek

   Czy stosując kolejność: Dubbin, a potem Renomat, nie zmniejsza się stopień odżywienia i wodoodporności skóry? Renomat przecież ściąga wszystko, także tłuszcz, który miał poprawić powyższe parametry. Trochę się uczepiłem tematu, ale….kto pyta, ten nie błądzi!

  • Dobra skóra tłuszcz chłonie głęboko i Renomat do końca tego nie wyciągnie w 100% raczej.

 • Paweł Nowak

  Cześć, jeżeli macie problem z butami to polecam zajrzeć na http://www.drshoes.pl lub http://www.facebook.com/drshoespl
  Naprawa butow, czyszczenie obuwia, renowacja butow oraz custom.
  Możecie ich odwiedzić na ul.Garncarska 4 Poznan lub wyslac poczta. Polecam, naprawde robia dobra robote i dodatkowo pchaja w swiat idee by naprawiac zamiast wyrzucac! :)

Piszemy o najlepszych markach

Yanko Saphir Saphir Patine Yanko elco germany Hanger Project